Ana Sayfa           İletişim
 
    İDARİ YAPI
   BASKANIN MESAJI

  MECLİS KURULU
  YÖNETİM KURULU
  DİSİPLİN KURULU
  MESLEK KOMİTELERİ
  PERSONEL
  ODA GÖREVLERİ


 ÜYE BİLGİLERİ
  Üye Listeleri
  Meslek Grupları
 

 TİCARET SİCİLİ
   GİRİŞİMCİ REHBERİ

  Ticaret Sicili Genel Bilgiler
  Şahıs İşlemleri
  Adi Komandit Şirketler
  Kollektif Şirketler
  Limited Şirketler
  Anonim Şirketler
  Yabancı Şirketler
  Kooperatifler
  Vakıflar
  Rehin Tescil İşlemleri
  Ek Belgeler
  Sözleşme Örnekleri

 
ZİYARETÇİ GRAFİĞİ
Aktif 1  
Bugün Gelen 96

 Toplam Ziyaretçi 598181 

Afşin'in Turizmi
 
   Afşin,Türk kültürü unsurlarını çok çeşitli ve renkli bir biçimde bulunduran yörelerimizden biridir. Bu yüzden yörede ciddi ve kapsamlı bir araştırma ve derleme çalışması yapılmalı ; böylece yöre halkı, içinde yaşadığı kültür deryasını etraflıca tanımalıdır. Çünkü bu tür milli değerler, zaman içinde unutulmakta ve geçmişle geleceği birbirine bağlayan kültür köprüleri yıkılmaktadır. Bu da hem yerel birliği, hem de milli birliği tehdit edecek yaralar açmaktadır
 

İLÇENİN KÜLTÜREL  YAPISI:

            Afşin ilçe sınırları içindeki Kafkas muhacirlerinin kendi kültürlerine hassasiyet gösterdikleri bir gerçektir. Bu kardeşlerimizin yaşatmaya çalıştığı kültürel değerler, bu yöredeki kültürel değerlerimize bir değişik renk katmaktadır.

            Bahçe düzenlemesi, ev dekorasyonu, küçük el sanatları, dokumacılık, çiçekçilik... gibi maddi kültür unsurları ve mâni, türkü, ağıt, bilmece, masal, tekerleme, efsane, halk hekimliği, evlenme usulleri ve beraberindeki âdetler... gibi manevi kültür unsurları Afşin yöresinde, eski canlılığını hâlâ sürdürmektedir. İlçemizin kültürel yapısı kayıtlara geçmiş Türk kültürüne paralel bir görünüm arz etmektedir

1 ) Yiyecek                               : 

İlçenin kendine has özellik taşıyan çeşitli yemekleri mevcuttur. Bunlar; Etli kıyma, Cıyıklama, Dibine yakma, Bakla kıyması, Afşin tava, Köftelaş, İçli Köfte, Çirdingiş,  gibi yemek çeşitleri mevcuttur. İlçe halkının beslenme durumu genelde iyidir. Yörenin en yaygın çörek-böreklerinden “Çerkez kömbesi” meşhurdur 

2 )  Foklör                              : 

İlçe ve çevresinde birçok halk oyunları mevcuttur.Her yıl halk oyunları dalında okullar arası yarışmalar düzenlenmektedir. İlçe ve çevresinde oynanan oyunlar; Çamdan sakız, Demircioğlu, Dokuzlu, Üç Ayak, Şirvani,  Kartalo ve Köroğlu gibi oyunlar başta gelir.            İlçede çok sayıda  mahalli ozan bulunup  Afşin Ozanlar Derneği mevcuttur. TÜRKİYE’ de Profosyonel olmuş  bir çok Afşin’ li Halk Ozanları bulunmaktadır. Bu ozanlar ve şairler üzende mastır tezleri hazırlanmıştır. 

3 ) Spor ve Tesis Faaliyetleri :  

İlçede spor tesisi olarak; 1 kapalı spor salonu, 1 çim güreş sahası ve 1 futbol sahası bulunmaktadır.

            TEAŞ. İşletme Müdürlüğünün sosyal tesisleri içinde; voleybol, basketbol ve tenis sahaları mevcuttur. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu içerisinde kapalı spor salonu inşaatı devam etmektedir.

            İlçe spora karşı özellikle güreşe ilgisi büyüktür.   Her yıl eylül ayı içinde geleneksel Eshab-ı Kefh Karakucak Güreş Festivali yapılmaktadır. TEK Işık Spor adı altında kurulan güreş takımında yetişen pehlivanlar TÜRKİYE ve Dünya listelerinde derecelere girmektedirler. Ahmet AK ve Metin TOPAKTAŞ bu takımın yetiştirmiş olduğu bölgenin önemli  güreşçilerindendir.

            Afşin Spor 3.ligde mücadele etmekte iken 1991 yılında küme düşmüştür. Şu anda Afşin Belediye Spor olarak amatör kümede mücadele etmektedir.

            Avcılık Sporunda genelde son zamanlarda gelişmeler olmuştur.Her yıl yapılmakta olan Eshab-ı Kehf şenliklerinde atıcılık şampiyonaları da düzenlenmektedir. Avcılıkta; Keklik, çil keklik, tavşan, bıldırcın ve balık avcılığı önde gelmektedir.         

1972-1973 Eğitim Öğretim yılında ilçede 85 ilkokul mevcuttu. Bunlardan 5 adedi merkezde, 80 adedi köy ve kasabalardaydı. 1972-1973 öğretim yılında Tanır ve Arıtaş Kasabalarında ortaokul ile merkezde Pratik Kız Sanat Okulu öğretime açılmıştır.

            Bugün ise ilçe merkezinde; Lise, İmam-Hatip Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi olmak üzere toplam (7) lise bulunmaktadır. 

b) Yaygın Eğitim Etkinlikleri 

İlçemizde Yaygın eğitim hizmetleri Halk Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülmektedir. Halk Eğitim Merkezi, 1993 yılından beri kendi binasında eğitim ve öğretim yapmaktadır. Binanın 4. katında 100 kişilik konferans salonu mevcuttur

a)      Yatılı Eğitim Hizmetleri: 

İlçede öğrencilere hizmet veren 3 adet pansiyon bulunmaktadır. Afşin İmam Hatip Lisesi  200 öğrenci, Arıtaş Öztürk  Lisesi 128 öğrenci, Afşin Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun 570 öğrenci kapasiteli pansiyonu mevcuttur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eshab-ı Kehf Öğrenci Yurdu 78 öğrenci ve Tanır Ayrandede Öğrenci Yurdu 28 öğrenci kapasiteli özel öğrenci yurdu vardır.İlçede 2 özel sürücü kursu bulunmaktadır.  

f  ) Yüksek Öğretim Kurumu: 

            Yüksekokul 1994-1995 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne bağlı olarak, Afşin Meslek Yüksek Okulu adıyla kurulmuştur. Elektrik ve İşletmecilik olmak üzere iki bölümle eğitim-öğretime başlayan yüksekokul, bugün dört bölüm haline gelmiştir. Elektrik ve İşletmecilik bölümlerine ilave olarak Bilgisayarlı Muhasebe ile Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümleri açılmıştır. Ayrıca  Sütçü İmam Üniversitesine  bağlı Afşin Meslek Yüksek okulu inşaatı da Afşin de devam  etmektedir.

 e )  Basımevleri : 

İlçede iki  adet matbaa bulunmaktadır. Haftada 1 gün çıkan Afşin’in Sesi Gazetesi ve Şehir Gazetesi vardır. İlçenin matbaa yönünden ihtiyaçları iki matbaa tarafından karşılanmakta, İlçede 7  adet de kitapevi bulunmaktadır. 

           B) Kültür Hizmetleri: 

1)      Din Hizmetleri:

 Kendi binasında hizmet veren kurum  Üç katlı binanın bir katı  Kur ’an kursu, ikinci katı hizmet binası 3 üncü katı iki lojman olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde  48 yerleşim biriminde lojman bulunmaktadır.

            İlçe Merkezinde 32, Kasabalarda 36 ve Köylerde 50 olmak üzere toplam 118 Camii bulunmaktadır.

 2)  Kütüphanecilik; 

İlçede Halk Kütüphanesi Müdürlüğü bulunmaktadır: Kütüphane, kiralık bir binada hizmet vermektedir.  

3)  İlçedeki Mimari zenginlikler ve Turistik Yerler: 

İlçe sınırları içinde birkaç mesire yeri ve balık üretim tesislerinin bulunduğu yerler sınırlı sayıdaki küçük çaplı turistik mekanları oluşturmaktadır. İlçedeki orman alanları içerisinde herhangi bir turistik kamp bulunmamaktadır.

            İlçe içerisinde en önemli tarihi ve turistik alan olarak Eshab-ı Kehf olduğu bilinmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde var olduğu söylenen Eshab-ı Kehf külliyesi ile bilgiler İlgili bölümde verilmiştir . 

C) SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENLİK HİZMETLERİ 

1 ) Sağlık Hizmetleri  

İlçede 100 yataklı Devlet Hastanesi ve 2 adet Sağlık Ocağı, 112 acil servis  ile 1 Ana Çocuk Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Hastane her türlü tıbbi malzeme ile donatılmıştır.  Devlet Hastanesi 1989 yılında hizmete açılmıştır.          

            İlçe merkezine bağlı; Arıtaş, Altunelma, Dağlıca, Çoğulhan, Çobanbeyli, Büyüktatlı, Bakraç, Esence ve Tanır Sağlık Ocakları olmak üzere (9) Sağlık Ocağı bulunmaktadır.

            ll Nolu Sağlık Ocağına bağlı olarak Kabaağaç, Kötüre  ve Alimpınarı Sağlık Evleri bulunmaktadır. Ayrıca l Nolu Sağlık Ocağına bağlı Büyüksevin ve Türksevin Sağlık Evleri bulunmaktadır.                       

2 )  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hizmetleri: 

Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, muhtaç kişilere; sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, nakit ve diğer kalemler adı altında çeşitli yardımlar yapmaktadır. 2001 yılı içerisinde zikri geçen kalemler çerçevesinde, muhtaç kişilere (2101 kişiye), Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca nakdi ve ayni yardım yapılmıştır

 

 

 


 

TOBB

 

Ticaret Sicil Gazetesi Arşivi
  Ticaret ve sanayi Odalarının web Adresleri
  Ticaret ve sanayi Odalarının e-mail Adresleri
  TOBB Duyurular Sayfası
  Merkez Bankası Döviz Kuru
  Şirket Ünvanı sorgulaması


 
   AFŞİN
  Afşin Adı
  Tarihçesi
  Coğrafi Yapı
  Ekonomisi
  Turizm
  Sosyal Ve Kültürel yapısı
  Eshab-ı Kehf 
  Afşin Fotoğrafları

  GEREKLİ LİNKLER
  UMEM BECERİ'10
   Son Depremler 

©2004-2018 Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Site Tasarım kosker